کلید چنج اور

این کلید وظیفه تعویض منبع تامین جریان برق را برعهده دارد به این معنی که به کمک این تابلو میتوان از دو منبع تامین جریان برق استفاده کرد به ین صورت که در هر زمان فقط یکی از منابع مورد استفاده قرار می گیرد، یعنی استفاده از یک منبع مستلزم قطع منبع دیگر است.

نوع پیشرفته تابلو های چنج اور نوع اتوماتیک آن است که عملیات تعویض منبع جریان را به صورت اتوماتیک و از طریق یک کلید چنج اور و و یا دو کنتاکتور یا دو کلید موتوردار انجام می دهد. مزیت استفاده از سیستم اتوماتیک این است که در زمان قطع برق اصلی ، دیزل ژنراتور به صورت خودکار وارد مدار می شود و در زمان وصل دوباره برق اصلی، از مدار خارج می شود.

 ابتدایی ترین نوع تابلو چنج اور نوع دستی آن است که شامل یک کلید سه حالته است که با صفر، یک و دو نشانه گذاری می شود. صفر برای حالت خنثی و یا خاموش، حالت یک برای برق شهر و حالت دو برای برق ژنراتور. این نوع تابلو عملکرد اتوماتیک ندارند و می بایست به صورت دستی و توسط کاربر به کار گرفته شوند. از طرف دیگر، استفاده از این نوع تابلو بیشتر در جریان های تکفاز مورد استفاده قرار می گیرد و برای جریان های سه فاز به ویژه در آمپر های بالا خطرناک است.

 

کلید چنج اور اتوماتیک

در این مدل، موتور با یک گیربکس به مکانیزم فرمان وصل شده و می تواند وضعیت پلاتین های کلید را از راه دور تغییر دهد. علاوه بر سیستم موتوری، می توان وضعیت کلید را به صورت دستی و توسط اهرم نیز تغییر داد. قابل ذکر است که هرگونه تغییر در وضعیت پلاتین های این کلید نیاز به مدار فرمان خارجی دارد. به عنوان مثال فرمان قطع و وصل می تواند از طریق رله های چنج آور، برد دیزل ژنراتور و یا مدارهای سفارشی تامین شود. در تصویر فوق نمونه کلید چنج آور موتوردار (motorized changeover switch) را مشاهده می کنید.

کلید چنج اور موتوردار - اتوماتیک

کلید چنچ اور دستی

این مدل برای انتقال بار در تابلوهای فرعی و توان پائین مورد استفاده قرار می گیرند. این کلیدها از نظر آمپراژ جهت بارهای بالا و قرارگیری در تابلوهای اصلی مناسب نیستند. برای انتقال بار در تاسیسات بزرگ و تا چند هزار آمپر، معمولا از کلیدهای قدرتمندتری تحت عنوان چنج آور قدرت، استفاده می شود. کلیدهای چنج آور یا دوطرفه ی قدرت، از نظر فرمان به سه گروه دستی، موتور دار و اتوماتیک تقسیم شده و دارای سه حالت قطع، وصل ورودی یک و وصل ورودی دو می باشد. این کلیدها در مدل های سه و چهار پل با لوازم جانبی گسترده مانند انواع پلاتین های کمکی، هندل، اینترلاک ها و …  عرضه می شوند.

قابل ذکر است که کلیدهای چنج آور در واقع ترکیبی از دو کلید قطع و وصل با یک مکانیزم واحد می باشند. علاوه بر مکانیزم واحد برای عملکرد هر دوکلید، بین آن ها از سیستم های باز دارنده یا اینترلاک نیز استفاده شده است. در ادامه، به بررسی کلیدهای دستی (manual changeover switch) از این گروه می پردازیم.

کلید چنچ اور دستی

مزیت های کلید چنج آور عبارتست از:

–  لوازم جانبی و تکمیلی گسترده مانند انواع هندل، پلاتین های کمکی و . . .

–  قابلیت اتصال به رله های چنج آور و انواع مدار الکتریکی جهت ساخت چنج آور خودکار

–  قابلیت قفل مکانیزم از محل برای جلوگیری از عدم عملکرد دستی و کنترل از راه دور

–  قابلیت عملکرد به صورت دستی و کنترل از راه دور

و …

این کلیدها در داخل تابلو برق ها نصب شده و دارای مکانیزم فرمان دستی هستند. اهرم قطع و وصل کلید روی درب تابلو قرار میگیرد و کاربر از طریق آن می تواند یکی از حالت های قطع، وصل ورودی اول و یا ورودی دوم را انتخاب کند. اهرم قطع و وصل معمولا دارای اینترلاک بوده و باز نمودن درب تابلو را فقط در حالت قطع ممکن است. علاوه بر اینترلاک درب، می توان از انواع سیستم های قفل روی این کلیدها استفاده کرد. به خاطر دستی بودن عملکرد این کلید، نمی توان از آن در مدارهای خودکار استفاده کرد. در تصویر فوق نمونه کلید چنج آور دستی را مشاهده می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *