دیزل ژنراتور چیست ؟

دیزل ژنراتور (به انگلیسی: Diesel generator) به سیستم هایی اطلاق می گردد که وقتی برق نیست این امکان را دارند که برق مورد احتیاج محیط را فراهم کنند. دیزل ژنراتور یا ژنراتور دیزلی شامل دو قسمت پایه ای و مهم دیزل و ژنراتور است که زمان کوپل کردن این دو سیستم و ساخت برق اضطراری دیزل ژنراتور موارد دیگری هم به کار برده می شوند تا همه با هم سبب ساخت و تولید یک سیستم دیزل ژنراتور شوند.

در ایران عموم مردم دیزل ژنراتور ها یا ژنراتور دیزلی به عنوان برق اضطراری می شناسند چون زمانی که برق شهری در دسترس ندارند برای تولید برق یه سراغ دیزل ژنراتور ها می روند. دیزل ژنراتور حتی برای عموم مردم هم آشناست و نیازی به تعریف ندارد اما اگر بخواهید از نگاه فنی آن را توصیف کنیم و جزئی تر به آن نگاه کنیم باید بگوییم دیزل ژنراتور دستگاهی است که از دو قسمت اصلی تشکیل شده است : موتور دیزلی و آلترناتور یا ژنراتور که با استفاده از گازوئیل یا سوخت دیزل متناسب نیاز شما در مقیاس های متفاوت برق تولید می کند.

البته به سایزهای کوچکتر دیزل ژنراتورها الکتروموتور می گویند که بیشتر در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین دیزل ژنراتور در ایران

انتخاب بهترین دیزل ژنراتور در ایران مستلزم دانش و تجربه زیادی است. از همین رو تیم برق افشان در این مقاله قصد دارد به شما نکات لازم و تمامی مواردی که باید بدانید را ارائه دهد.

شرکت ها و برندهای معروف زیادی در زمینه تولید و ساخت دیزل ژنراتور یا ژنراتور دیزلی وجود دارند که در این مقاله به معرفی بهترین و معروف ترین دیزل ژنراتورهای موجود در بازار می پردازیم.

انتخاب بهترین دیزل ژنراتور

یکی از وظایف تیم پشتیبانی شرکت برق افشان سپاهان بررسی دقیق ، نیازسنجی و مشاوره کامل کارفرما بوده تا با در نظر داشتن سایز دیزل ژنراتور بهترین پیشنهاد را برای مجموعه مورد نظر ارائه دهند برای ممانعت از کم شدن بار و یا کمبود توان مصرفی دیزل ژنراتور . تیم ما تمامی تلاش خود را جهت معرفی بهترین دیزل ژنراتور مناسب نیاز شما به بهترین نحو انجام می دهد .

قسمت های مختلف یک دیزل ژنراتور عبارتند از:

دیزل

با اهمیت ترین قسمت سیستم برق اضطراری دیزل ژنراتور ، موتور دیزل آن می باشد که در اصل جایگاه قلب این سیستم را از آن خود کرده است. موتور دیزل ارزشمند ترین فعالیت را در سیستم بر عهده دارد که ایجاد انرژی مکانیکی لازمه ی ژنراتور می باشد و می بایست با توجه به نیرویی که لازم داریم توان دیزل را تنظیم نماییم.

ژنراتور

قسمت بعدی این سیستم که خیلی با اهمیت و حیاتی است قسمت ژنراتور آن است که نیروی مکانیکی ایجاد شده از دیزل را گرفته و آن را به نیروی الکتریکی مبدل می سازد. ژنراتور هم مانند دیزل شامل توان های گوناگونی است.

تابلو کنترل

همان گونه که از اسم تابلو کنترل مشخص است کار کنترل دیزل ژنراتور را برعهده دارد .به این شکل که پس از قطع شدن برق شهری با بهره گیری از تابلو کنترل این امکان برای شما وجود دارد که دیزل ژنراتور را روشن و برق ایجاد شده از آن را به مدار وارد نمایید.

این مورد شایان ذکر است که تابلو ها گونه های مختلفی دارند . مانند تابلو برق کنترل تمام اتوماتیک، تابلو برق پارلل و تابلو برق دستی.

مخزن سوخت

همه دیزل ژنراتور و موتور برق ها جهت اعمال وظایف خود و ایجاد برق احتیاج به سوخت دارند که این سوخت انواع گوناگونی دارد. سوخت مورد استفاده دیزل ژنراتورها بنزین، گازوئیل یا گاز می باشد .

خوب است این مورد را بدانیدکه سوخت بنزین و گازی برای سیستم هایی با قدرت کمتر مناسب هستند و وقتی که قدرت و نیروی دستگاه بالا می رود سیستم با سوخت بنزین و یا گاز کار نمی کند و سوخت مناسب آن گازوئیل است.

کانوپی سوپر سایلنت

کانوپی سوپر سایلنت براساس مطالبه ی خریدار و اگر خریدار لازم بداند بر دیزل ژنراتور قرار داده می شود. کاناپی اتاقکی را می گویند که سبب کم شدن صدای ایجاد شده زمان کار دیزل ژنراتور می شود. کانوپی قرار داده شده از جنس فوم عایق صوتی نسوز وارداتی و پوشاننده همه درها و بدنه کاناپی ،همین طور نوار نسوز ویژه برای پوشاندن راه اگزوز می باشد.

مهم ترین امتیاز کانوپی پیشگیری از سرو صدای خیلی زیاد در زمان کارکردن دیزل ژنراتور می باشد. که سبب می شود کسانی که نزدیک سیستم هستند اذیت نشوند. از دیگر امتیازات کانوپی نگهداری فیزیکی در مقابل باد و باران، گرد وغبار و سایر رخ دادهای طبیعی است که این مورد سبب بالا رفتن عمر مفید دیزل ژنراتور می شود.

همه قسمت هایی که در موارد فوق به ذکر کردیم قسمتی از یک سیستم ژنراتور دیزلی هستند که بر قیمت دیزل ژنراتور تاثیر گذارند. این نکته را بدانید که دیزل ژنراتورها توان های گوناگونی دارند و همه این قسمت ها بر اساس توان دستگاه گزینش و تولید می شوند تا بهترین دیزل ژنراتور را به وجود آورند.

دیزل ژنراتور ها موجود در ایران

دیزل ژنراتورهایی که در ایران هستند دو نوع دیزل ژنراتور کوپله ایران و دیزل ژنراتور کوپله فابریک می باشند.

کار کوپله کاری در صورتی که در ایران صورت گیرد ، دیزل ژنراتور تولید شده را دیزل ژنراتور کوپله ایران می نامند اما در صورتی که کار کوپله در بیرون از ایران صورت گیرد و دیزل ژنراتور کوپله شده به ایران وارد شود که آن دیزل ژنراتور کوپله فابریک می نامند.

کوپله کاری چیست؟

همان گونه که پیشتر ذکر کردیم دیزل ژنراتورها شامل قسمت های گوناگونی هستند که این قسمت ها جهت به وجود آوردن برق اضطراری احتیاج به کوپله شدن دارند چرا که هیچ یک از دیگر بخش ها این امکان را ندارند که به خودی خود ایجاد برق کنند.

در ایران کارخانه های کمی وجود دارد که کار کوپله کاری انجام دهند.

این کارخانه ها دیزل و ژنراتور لازمه ی خریدار را براساس نیروی مد نظرشان به شکل جداگانه فراهم می کنند و کار کوپله کاری را بر آن اعمال می کنند و اسم برند خود را بر دیزل ژنراتور کوپله شده قرار می دهند.مرحله های ایجاد کوپله شامل تولید شاسی، قرار دادن دیزل و ژنراتور، قرار دادن سیستم بر شاسی، ایجاد تابلو، قرار دادن باک سوخت، قرار دادن لرزه گیر های زیر شاسی، قرار دادن شیلنگ های رفت و آمد سوخت،قرار دادن قلاب های ویژه حمل و … است که احتیاج به کارشناس مخصوص خود را دارد.

موارد استفاده از بهترین دیزل ژنراتور

دستگاه دیزل ژنراتور یا همان ژنراتور دیزلی استفاده های بسیاری دارند که احتمال دارد همه افراد آن ها را نشناسند.در قدیم وجود دیزل ژنراتور در بعضی بناها و مکان ها لازم نبود اما با سپری شدن زمان و اهمیت پیدا کردن بعضی موارد، بالا رفتن جمعیت و افزایش استفاده برق در ایران، تولید واجرای پروژه های بزرگ مانند مجتمع های خدماتی رفاهی، پاساژ های گوناگون، مکان های تفریحی و برج هایی با واحدهای زیاد، گذاشتن دیزل ژنراتور در مکان های گوناگون کار مهمی تلقی شد و دریافت پایان کار نیازمند قرار دادن دیزل ژنراتور می باشد.

استفاده دیزل ژنراتور در داروخانه ها

همان گونه که مستحضر هستید بعضی از داروها در دنیا به داروهای یخچالی مشهور اند و می بایست در درجه و دمای ویژه ای گذاشته شوند و اگر در یخچال نباشند خراب می شوند.

در حالتی که برق شهری قطع شود، یخچال ها هم کار نمی کنند و به دنبال آن داروها خراب می شوند باید دور ریخته شوند. با گذاشتن دیزل ژنراتور در این مکان ها، پس از رفتن برق شهری، دیزل ژنراتور به مدار وارد شده و سبب می شود یخچال به کار خود ادامه دهد و از آسیب رسیدن به دارو ها و خراب شدن آن ها پیشگیری خواهد کرد و این کار از زیان های بزرگ پیشگیری خواهد کرد.

استفاده دیزل ژنراتور در مکان های مسکونی

افزایش جمعیت سبب ساخت و سازهای بزرگ شده است، منازل یک یا دو طبقه به برج ها و آپارتمان های چند طبقه تبدیل شده اند.با ارتقای دانش، بالا رفتن جمعیت و ساخت و ساز انبوه ، اسباب و ابزار ساختمانی بسیاری برای رفاه ساکنین به مجتمع ها و آپارتمان ها افزوده شد. برخی از این اسباب عبارتند از آسانسورها، استخرهای مخصوص ، سونا ، باشگاه های ویژه و …. در گذاشته تمام آپارتمان ها یک یا ۳ طبقه داشتند و رفت و آمد از راه پله ها راحت بود. اما در عصر حاضر به این خاطر که آپارتمان ها طبقات زیادی در حدود ۲۰ تا ۳۰ طبقه دارند رفت و آمد از راه پله امری دشوار وسخت است. و اگرکسی در آسانسور باشدو برق قطع شود ماندن در آسانسور خیلی مخاطره آمیز است.

هم اکنون برج های بلند و آپارتمان های دارای خانه های زیاد ، نیازمند نصب کردن دیزل ژنراتور در محیط بنا می باشند. گذاشتن دیزل ژنراتور در این محیط ها سبب می شود وقتی برق شهری قطع شد کسی درون آسانسور محبوس نشود یا کسی در استخر و یا سونا نماند ، رفت و آمد به طبقه های بالا که نمی شود از راه پله برایشان استفاده کرد سخت نباشد و درب های ریموتی به راحتی گشوده شوند.

استفاده دیزل ژنراتور در کارخانه ها

چرخه تولید در کارخانه ها به طور مستمر در حال گردش می باشد.اگر برق شهری قطع شود ، تولید به مشکل بر می خورد و صدمات و خسارت های مالی بسیاری را ایجاد می کند. بالاخص کارخانه هایی که مواد اولیه مورد استفاده آن ها امکان فاسد شدن دارد و تنها یک مرتبه امکان استفاده دارند. اگر در کارخانه ها دیزل ژنراتور قرار داده شود، در زمان قطع شدن برق ، در تولید وقفه ایجاد نمی شود و باز هم کار خود را ادامه خواهند داد و صدمه وخسارت مالی به کارخانه وارد نخواهد شد.

سه نوع از استفاده های دیزل ژنراتور را با مثال برای شما توضیح دادیم، اما خوب است بدانید که استفاده های این سیستم، به این ۳ نوع ختم نمی شود. بعضی دیگر از استفاده های دیزل ژنراتور عبارتند از :

کاربرد آن در هتل ، معادن ، بیمارستان ، درمانگاه ، مراکز تفریحی و گردشگری ، پاساژ ، شرکت ها ، ساختمان های اداری ، مخابرات ، دانشگاه ، فروشگاه مواد غذایی ، فروشگاه زنجیره ای ، فرودگاه ، پایانه های مسافربری ، رستوران ، کافه ، فروشندگان سیار ، کافی نت ، گلخانه ، پرورش ماهی ، ورزشگاه ، دسته های عزاداری ، حسینیه ، جایگاه سوخت ، مجتمع اقامتی ، کمپ و بومگردی ، مرغداری ، گاوداری ، بانک ، زندان ها و.. .

ما در شرکت برق افشان سپاهان تلاش کردیم تا دراین مقاله شما با دیزل ژنراتور ژنراتور دیزلی آشنا شوید و اطلاعات کافی در این خصوص را کسب کنید. درصورت داشتن هرگونه سوال در خصوص این دستگاه و نصب آن با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

یک نظر در مورد “دیزل ژنراتور

 1. عبداللهی پاسخ

  میشه راهنمایی کنید برای سفارش دیزل ژنراتور ؟ میخوام قبلش مشاوره داشته باشم تا ببینم برای کارگاه ما چه دیزل ژنراتوری اوکیه ؟

  • مهندس کیانی پاسخ

   سلام وقت بخیر برای مشاوره جهت انتخاب مناسب ترین دیزل ژنراتور طبق نیاز شما با شماره های موجود در وب سایت تماس بگیرید تا کارشناسان راهنمایی کنند.

 2. اکبرپور پاسخ

  برای خرید دیزل ژنراتور چطوری اقدام کنیم ؟ یه مشاوره کلی میخوام اگر بشه راهنمایی کنید هزینه سوخت نشه . ممنون

  • مدیریت سایت پاسخ

   سلام جناب اکپور برای مشاوره جهت خرید دیزل ژنراتور با شماره تماس های موجود در سایت تماس بگیرید.

 3. صدیقی پاسخ

  خیلی هم عالی . نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور هم کارشناسان خودتون انجام میدن ؟ و اینکه اگر مشکلی پیش اومد بعد از مدتی استفاده از شرکت برای تعمیرات نیرو میفرستن ؟ هزینه چطور با خودشونه؟

  • مدیریت سایت پاسخ

   سلام دوست عزیز . با کارشناسان تماس بگیرید تا کامل راهنمایی کنند.

 4. شهبازی پاسخ

  قیمت دیزل ژنراتور برای یه کارگاه میخواستم . یه راهنمایی کنید چه مدلی به درد میخوره ؟ ممنون

  • مدیریت سایت پاسخ

   سلام دوست عزیز برای اطلاع از قیمت ها باید مدلی که مدنظرتون هست رو بفرمایید . در صورتی که مدلی مدنظرتون نیست تماس بگیرید تا مشاورین راهنمایین کنند مناسب نیازتون انتخاب داشته باشید.

 5. کریم پور پاسخ

  با سلام. قیمت های جدید دیزل ژنراتور به چه صورت هست ؟ برای یه کارگاه که مصرف برق هم مهمه و زیاد میخوام تهیه کنم . راهنمایی کنید لطفا

  • مدیریت سایت پاسخ

   سلام جناب کریم پور . برای اطلاع از قیمت ها و راهنمای خرید لطفا تماس بگیرید در خدمتتون هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *