ژنراتوز گاز سوز – موتور برق گازسوز یا گازی

ژنراتور گاز سوز یا گازی از یک موتور گازسوز و یک ژنراتور تشکیل شده است که به آن کوپله نیز می گویند. از اتصال موتور گاز سوز و ژنراتور ، ژنراتور گازسوز ایجاد می شود که با مصرف گاز طبیعی برق مورد نیاز را تولید می کند.

در حال حاضر با افزایش و توسعه تجهیزات الکتریکی، نیروی برق و انرژی الکتریکی بیش از پیش اهمیت دارد و به همین دلیل وجود برق برای برخی از صنایع و مراکز بزرگ حیاتی است و قطع شدن شبکه برق ممکن است منجر به خسارات مالی شود حتی در صنایع و مراکز درمانی عدم تامین برق مورد نیاز تلفات جانی نیز خواهد داشت.

با افزایش نیاز به تامین برق اضطراری در شرایط خاص استقبال از موتور برق به طور چشم گیری افزایش یافت . موتور برق انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع سوخت متفاوت هستند مانند موتور برق دیزلی و موتور برق گازسوز . یکی از موتور برق های پرکاربرد مولد گازسوز یا ژنراتور گازی است.
موتور برق گازسوز یا مولد گازسوز دستگاهی است که جهت تامین برق مورد نیاز و تولید انرژی الکتریکی از گاز شهری یا کپسول مایع به عنوان سوخت استفاده می کند .
می‌توان گفت که ژنراتور گازسوز یا موتور برق گازسوز از ترکیب موتور گازسوز و یک ژنراتور برای تولید برق تشکیل شده است. امروزه استفاده از مولد گازسوز برای اهداف مختلف مورد استقبال قرار گرفته است.

مولد گازسوز یا ژنراتور گاز سوز چیست؟

همانطور که توضیح دادیم مولد گازسوز که موتور برق گازسوز نیز شناخته می شود به مولد الکتریکی گفته می شود که سوخت آن برای تولید برق و انژری الکتریسیته گاز شهری یا کپسول مایع است . با مصرف سوخت گاز توسط مولد گازسوز انرژی یا برق تولید شده جهت تامین برق مورد نیاز مرکز مورد نظر استفاده می شود .
حتما شما هم به این نکته دقت کرده اید که ژنراتور گاز سوز بخاطر نوع سوخت آن که گاز است مصرف سوخت کمتری نسبت به موتور برق دیزلی و بنزینی دارد . همچنین سوخت گازی با تولید آلاینده های کمتر ، ضرر کمتری را به محیط زیست وارد می کند . علاوه بر این مزیت ، قیمت مناسب و اقتصادی آن موجب شده تا برای تامین برق منازل مسکونی نیز مورد استفاده قرار گیرد .

مولد گازسوز یا ژنراتور گاز سوز چه کاربردی دارد؟

موتور برق بزنینی مزایای زیادی همچون کم بودن سروصدا را دارد اما باز هم مولد یا ژنراتور گازسوز طرفداران بیشتری دارد چرا که ماطبق گفته های فوق مصرف سوخت کمتری دارد هزینه های آن نیز کمتر است و در هرجایی که گاز شهری یا کپسول در دسترس باشد می توان از مولد گازسوز یا همان موتور برق گازی استفاده کرد .
بیشترین استقبال از مولد گازسوز در مکان هایی است که لوکه کشی گاز شهری مشاهده می شود . بنابراین این مزیت برجسته موجب می شود تا با در دسترس بودن آسان سوخت گاز شهری افراد ،سازمان‌های بسیاری موتور برق گازسوز را برای تامین برق اضطراری مکان‌های موردنظر خود تهیه ‌کنند .

برخی از موارد کاربرد مولد گازسوز :

تامین گاز در مجتمع های مسکونی
توانایی تامین گاز کارگاه های کوچک
برای مصرف خانگی در منازل
برای تامین گاز ویلاها
تامین گاز مورد نیاز فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌ها
قابلیت استفاده در کمپ‌های کوهستانی
تامین گاز در هیئت‌های مذهبی‌
تامین گاز مزارع کشاورزی

شرکت برق افشان سپاهان با بیش از ۴۰ سال سابقه درخشان در امر واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور و مولد گازسوز  و ژنراتور گاز سوز ، تامین و تجهیز نیروگاههای دیزلی و گازی ، برق اضطراری دیزل ژنراتور ، فروش و پشتیبانی بیش از ۷۰۰۰ دستگاه مولد نیرو در قدرت های متفاوت در حال کار در کشور عزیزمان ، برخی از فعاليت های خود را جهت استحضار جنابعالی و مشارکت در پروژه های مربوطه  به شرح ذیل اعلام می دارد.

– تامین موتور گازسوز MTU ساخت کشور آلمان در قدرتهای ۱ تا ۲ مگاوات ،کوپله فابريك کمپانی MTU آلمان .

دیزل ژنراتورهای گاز سوز MTU

بیش از دهه ها تجربه و تخصص سیستمی کامل، (MTU Onsite Energy) انرژی در محل MTU، مجموعه های گاز ژنراتور قابل اعتماد برای طیف گسترده ای از کاربردها فراهم کرده است.صنایع و مکان ها در حال تغییرند اما نیاز برای انرژی ثابت هرگز تغییر نخواهد کرد.

اینکه این گاز ژنراتورها پیوسته(continuous)، قدرت حالت آماده به کار( Standby Power) یا حالت اولیه(Prime Power)، تولید کننده برق یا تولید  برق و حرارت ترکیبی(CHP)، مجموعه های گاز ژنراتور های MTU، بسیار کارآمد، وابسته به و پیکربندی شده برای ملاقات نیازهای شماست.

– تامین موتور گازسوز PERKINS ساخت کشور انگلستان از قدرت ۳۵۰ الی ۱۲۵۰ kVA .

MTU OnsiteGensetElectricalThermalMethane
Energy TypeTypeOutputOutputNumber
kW
el
kW
th
GB 772   N5AoE 8V 4000۷۷۲۴۳۴> 70
GB 849   N5AoE 8V 4000۸۴۹۴۸۳> 80
GB 1166  N5AoE 12V 4000۱۱۶۶۶۶۰> 70
GB 1286  N5AoE 12V 4000۱۲۸۶۷۲۹> 80
GB 1562  N5AoE 16V 4000۱۵۶۲۸۷۲> 70
GB 1712  N5AoE 16V 4000۱۷۱۲۹۷۹> 80
GB 1948  N5AoE 20V 4000۱۹۴۸۱۰۷۸> 70
GB 1245  N5AoE 20V 4000۲۱۴۵۱۲۱۰> 80

اجزای تشکیل دهنده مولد گازسوز یا موتور برق گازسوز

تا اینجا با مزیت ها و کاربردهای مولد گازسوز آشنا شدیم اما بهتر است قبل از خرید و استفاده از آن اجزای تشکیل دهنده را بررسی کنیم . به طور کلی موتور گازسوز و یک ژنراتور اجزای اصلی موتور برق گازسوز هستند که توسط آن برق تولید می‌شود اما در ادامه به صورت جزئی با برخی از اجزای آن آشنا خواهیم شد :

موتور گازسوز : موتور دستگاهی است که سوخت گاز است را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند.

ژنراتور یا آلترناتور : ژنراتور انرژی مکانیکی تولید شده در موتور را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.

فیلتر روغن : فیلتر روغن وظیفه تمیز و با کیفیت نگه داشتن روغن داخل موتور را جهت عدم ورود آلاینده ها برعهده دارد.

مخزن روغن : محل نگهداری و ریختن روغن موتور به درون دستگاه است.

فیلتر هوا : فیلتر هوا از مواد فیبری ایجاد شده تا ذرات گرد و غبار ، آلودگی و باکتری ها را از هوا پاک کند این باعث عملکرد بهتر و بالاتر رفتن عمر موتور می‌شود.

شیر برقی گاز : شیر برقی دقیقا مانند شیر آب است؛ با این تفاوت که با برق و فرمان کنترل پنل ژنراتور گاز را عبور دهد.

رگولاتور گاز : دستگاه تنظیم کننده فشار گاز است و با توجه به میزان فشار ورودی گاز، میزان فشار خروجی گاز را افزایش یا کاهش می دهد.

شمع : شمع نیز با برقی که از باتری دریافت می کند موجب ایجاد جرقه می‌شود تا ژنراتور گازی روشن شود.
اگزوز اگزوز باید در مسیر خروجی دود حاصل از احتراق موتور قرار گیرد. که موجب کاهش صدای تولید شده توسط مولد گازسوز می شود.

باتری : تمام ژنراتورها باتری دارند چرا که برای تامین برق کنترل پنل و استارت زدن به باتری نیاز دارند .

شارژر باتری : با جریان و ولتاژی مشخص، باتری را شارژ می کند تا در هنگام استفاده دوباره از مولد گازسوز باتری خاموش نماند.

کنترل پنل : مرکز کنترل و فرمان ژنراتور گازی یا مولد گازسوز است. کار کنترل پنل نشان دادن خرابی، وجود مشکل در یک بخش، میزان کارکرد و پارامترها دیگر است.

مزایای موتور برق گازسوز چیست؟

مولد گازسوز یا موتور برق گازسوز در مقایسه با موتور برق‌های دیگر مانند موتور برق بنزینی و دیزلی مزایای بیشتری دارند که موجب افزایش کاربرد آن شده است . در ادامه به مزایای مولد گازسوز اشاره می کنیم :

طول عمر و ماندگاری بالای مولد گازسوز

سوخت گازی که توسط مولد گازسوز استفاده می شود به میزان کمتری خورندگی دارد به همین دلیل آسیب رساندن به دستگاه نیز کمتر می شود.
زمانی که دستگاه آسیب کمتر وارد شود مسلما ماندگاری و طول عمری بیشتری خواهد داشت به همین دلیل مولد گازسوز ۲۵ درصد طول عمر و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر موتور برق ها دارد .
علاوه بر این مولد گازسوز آلاینده های کمتری تولید می کند و آسیب کمتری نیز به محیط زیست وارد می شود به همین دلیل برای محیط زیست بسیار مناسب‌تر است.

ایمنی بالا در مولد گازسوز

برای افزایش و بالابردن ایمنی و جلوگیری از نشت گاز و ایجاد آتش سوزی سه عدد شیر در مولد گازسوز تعبیع شده است . سه شیر قطع و وصل کردن گاز عبارتند از شیر اصلی گاز شهری ، شیر قطع و وصل گاز ، میکسر دستگاه . به هیمن دلیل موتور برق های گازسوز، ایمنی بالایی دارند.

عملکرد سریع در مولد گازسوز

برای استفاده از موتور برق گازسوز نیاز به مهارت خاصی نیست . بخاطر اینکه مولد گازسوز به گاز شهری یا منبع تامین سوخت متصل است ، هر زمان که برق قطع شود این موتور برق به سرعت شروع به کار کرده و برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد .

به صرفه بودن و اطمینان از تولید برق در مواقع ضروری

امروزه در هرجایی دسترسی به لوله کشی گاز شهری وجود دارد و به دلیل بصرفه بودن این سوخت با اطمینان از عدم قطعی برق در شرایط خاص می توان از مواد گازسوز به عنوان موتور برقی به صرفه استفاده کرد . در واقع موتور برق گازی با اتصال به منبع سوخت گازی همیشه قادر به تولید برق است و هیچوقت تولید جریان برق آن قطع نخواهد شد. استفاده از سوخت گاز تا حدود ۶۰ درصد در مصرف سوخت و هزینه‌ها صرفه جویی خواهد کرد.

دسترسی آسان به سوخت مصرفی

در هر جایی سوخت گاز قابل تامین است یعنی هم سوخت گاز شهری در دسترس است هم در صورت عدم وجود گاز شهری می توان از کپسول های گازی استفاده کرد . همین دسترسی آسان به سوخت اصلی ترین مزیت مولد گازسوز است که شرایط را برای استفاده از آن در هر مکانی فراهم می کند .

معایب ژنراتور گازی

شاید فکر کنید که مولد گازسوز با وجود تمام مزایایی که گفته شد آیا معایب هم دارد ؟ باید بگویی بله این معایب عبارت اند از:

بالا بودن قیمت مولد گازسوز نسبت به بهترین دیزل ژنراتور
مولد گازسوز برای تعمیر و نگهداری هزینه بیشتری را لازم دارد .
ممکن است در فصل سرما افت فشار شبکه گاز بر عملکرد مولد گازسوز تاثیر گذار باشد .
مسیر سوخت رسانی باید به طور دائم برای جلوگیری از نشتی گاز و ایجاد اشتعال و آتش سوزی بررسی شوند .
تولید دی اکسید کربن که یک گاز گلخانه‌ای است به مقدار زیاد توسط مولد گازسوز برای محیط زیست مناسب نیست.

انتخاب آگاهانه مولد گازسوز یا موتور برق گاز سوز

نه تنها در خرید مولد گازسوز بلکه در خرید هر دستگاهی که تنوع گسترده در انواع برند و مدل آن وجود دارد و بازار رقابتی نیز ممکن است مانع از انتخابی آگاهانه و مناسب نیاز شود باید با کارشناسانی خبره و دلسوز مشورت کرد . خرید مولد گازسوز به عنوان یک دستگاه کاربردی با توجه به موارد ذکر شده فوق نیاز به دقت و آگاهی دارد .
برای جلوگیری از ضررهای مالی و از دست دادن زمان باید از متخصصان مربوطه کمک بگیرید . مشاوران و کارشناسان مجرب شرکت برق افشان با ارائه خدماتی کامل در جهت مشاوره خرید مولد گازسوز در کمترین زمان ممکن انتخابی هوشمندانه را برای شما رقم خواهند زد . جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید .

یک نظر در مورد “مولد گازسوز

 1. ایمان اقبالی پاسخ

  خیلی خوب توضیح دادید . فقط میخوام بدونم الان قیمت ژنراتور گازسوز چقدره ؟ دیزلی بخریم بهتره یا ژنراتور گازی ؟

  • مدیریت سایت پاسخ

   سلام جناب اقبالی خواهش میکنم. برای اطلاع از قیمت های بروز با شماره های شرکت تماس بگیرید.

 2. توکلی پاسخ

  سلام خسته نباشید . ببخشید یه قیمت از مدل ژنراتور گازسوز که نوشتید میخواستم . اگر قیمت هم مینوشتید خیلی بهتر بود ؟

  • مدیریت سایت پاسخ

   سلام جناب توکلی برای اطلاع از قیمت ها لطفا با واحد فروش تماس بگیرید. در خدمتتون هستیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *