دیزل ژنراتور سایلنت

دیزل ژنراتور ها و موتور برق ها و اصطلاحا ژنراتورهای برق می توانند دارای یک کاور یا اصطلاحا کانوپی ( کاناپی ) باشند. کاربرد این کانوپی که به لحاظ ظاهری دستگاه را کاملا می پوشانند مواردی چون کم کردن صدای موتور و صدای خروجی از دیزل ژنراتور است و نیز از طرفی محافظت دستگاه از شرایط محیط خصوصا شرایط آب و هوایی و در آخر کم کردن دسترسی به موتور برق خواهد بود.

موتورها خصوصا نوع دیزل آن ها و خصوصا در حجم های بالا و سیلندرهای زیاد صدای گوش خراشی دارند که در فضاهای صنعتی و ساخت و ساز و یا موقعیت هایی که دستگاه میتواند در فاصله ای دورتر از محل حضور افراد و پرسنل و محل سکونت نصب شود مانعی به حساب نمی آید.اما در مکان هایی خصوصا داخل شهر و نزدیک به محل سکونت و یا حتی محیط کاری و کارگاهی و ادارات و اماکنی چون بیمارستان ها که سکوت محوطه از ضروریات است این صدا قابل تحمل نیست.

کاناپی، کانوپی ، اتاقک ضد صدا ( صداگیر ) دیزل ژنراتور

این کانوپی ها علاوه بر عایق صدا Acoustic proof ، عایق حرارت و گرد و غبار Weather proof نیز هست و دستگاه را در مقابل رطوبت، گرد و خاک و حرارت و در برخی مدل ها عایق آتش سوزیو حتی ضد انفجار ( صاعقه و .. ) نیز هستند.
موضوعی که مطرح است این است که این کانوپی ها به جهت تهویه فضای اطراف موتور جهت جلوگیری از گرم شدن آن دارای فضاهایی برای ورود و خروج هوا نیز هستند. و جنس عایق آنها نیز محدودیت هایی دارد که در نتیجه نمیتوان انتظار داشت که صدای موتور را بیش ۶۰ الی ۸۰ دسی بل (dB) کم کنند
در صورت عدم کفایت این کاهش صدا که در بیشتر موارد هم آشکار است باید فکر دیگری کرد
راه کار معمول این موضوع ساختن اتاقکی است که دارای دیوار و سقف عایق باشند.
ساختن این اتاق ها هم نیاز به رعایت استاندارهایی دارد مانند این که هواکش هایی در دیواره دو طرف اتاقک جهت ورود و خروج هوا باشند و نیز تعبیه خروجی اگزوز در سقف یا ارتفاعی از دیوار اتاقک در نظر گرفته شود
در ساخت دیوارهای اتاق دیزل ژنراتور از بلوک سفالی یا سیمانی تو خالی استفاده می شود.
عایق پشم شیشه و یونولیت هم در دو طرف دیواره ها و سقف کمک زیادی جتت کاهش خروج صدا می کنند.
اما در صورتیکه امکان تعبیه چنین فضایی نباشد و دیزل ژنراتور برای تامین برق حتی نیاز به جابجایی نیز داشته باشد از همان کانوپی استفاده می شود.
دیزل ژنراتور میتواند زمانیکه کوپله آن انجام می شود طوری طراحی شود که کانوپی نیز بر روی آن قرار گیرد، به عنوان نمونه ژنراتورهایی که در ایران کوپله می شوند میتوان برای آن حین کوپله کانوپی سایلنسر نیز ساخت و یا با توجه به ابعاد کانوپی سایلنسر اروپایی که بناست روی آن نصب شود طراحی شود. برخی دستگاه ها نیز که به صورت کوپله شده ( کوپله فابریک ) وارد می شوند نیز در صورت سفارش می توانند دارای کانوپی فابریک کمپانی کوپله کننده را داشته باشند. هزینه این کاناپی بسته به ابعاد و اندازه های آن ها و کیفیت ساخت آن ها متفاوت است.